Wiedza

Podlaskie Centrum Ogrzewania zajmuje się wykonaniem instalacji:
  • wodno-kanalizacyjnych
  • centralnego ogrzewania (podłogowe, ścienne i grzejniki)
  • pomp ciepła gruntowych i powietrznych
  • hydroforów i stacji uzdatniania
  • rekuperacji
Poniższe informacje mogą pomóc Państwu w dokonaniu wyboru sposobu ich wykonania.

Instalacja centralnego ogrzewania

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać w nowo budowanym budynku? To pytanie zadaje sobie wielu Inwestorów. Postaramy się Państwu pomóc w tym wyborze.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór będzie związany ze źródłem ciepała, konstrukcją budynku oraz wizją na jego wykończenie.

Podczas wykonywania oferty poinformuję Państwa, jakie są korzyści oraz konsekwencje z wyboru poszczególnych wariantów.

Jeżeli marzy Ci się piękna, gruba, lita dębowa deska na podłodze, która jest świetlnym izolatorem, musisz zrezygnować z ogrzewania podłogowego lub zmienić koncepcję na deskę warstwową z dopuszczeniem jej układania na ogrzewaniu podłogowym.

Jeżeli planujesz zamontować pompę ciepła jako źródło zasilania instalacji i chcesz otrzymywać jak najniższe rachunki, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w rozstawie co 10 cm we wszystkich pomieszczeniach użytkowych. Gęste rozłożenie rury sprawi, iż pojemność wodna instalacji zwiększy się, dzięki czemu urządzenie będzie mogło pracować na niskich, ekonomicznych parametrach.

Montując odbiornik ciepła należy mieć świadomość, w jaki sposób rozkłada się temp.. Wybierając opcję ogrzewania podłogowego temp. W pomieszczeniach, w których jest zamontowane rozkłada się równomiernie. Decydując się na ogrzewanie z grzejnikami, najcieplej jest tuż przy nim. Poniżej grafiki obrazujące rozkład ciepła w obu przypadkach.

Wentylacja

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna (rekuperacja)?
Postaramy się Państwu przybliżyć zasadę działania oraz korzyści płynące z zastosowania wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wielu Inwestorów budując dom wybiera do jego budowy materiały o dobrej klasie energetycznej, by podczas eksploatacji ponosić jak najniższe koszty związane z ogrzewaniem.
Rezygnując z rekuperacji, rezygnujemy ze świeżego powietrza lub oszczędności na ogrzewaniu.

Wentylacja grawitacyjna działa wtedy, kiedy stolarka okienna/ drzwiowa jest rozszczelniona (np. nawiewniki w oknach). Świeże powietrze wchodzi przez nieszczelność, zaś wychodzi kanałami wentylacyjnymi w łazienkach/ kuchni. W momencie zakupu szczelnych okien, drzwi, w domu jest duszno. Nieświeże powietrze z dużą ilością CO2 i zapachami generującymi się w domu nie ma ujścia. Czasami w pomieszczeniach z kratkami wentylacyjnymi, tworzy się podciśnienie, co powoduje nawiew powietrza. Wtedy wentylacja działa nieprawidłowo, w odwrotnym kierunku. Pomieszczenia takie jak łazienki, zimą stają się chłodne. Zjawisko wpływa na dyskomfort korzystania z tych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne związane z rekuperacją można zniwelować poprzez rezygnację z budowy kominów wentylacyjnych oraz zakupując część okien typu fix.

Podsumowując

Wentylacja grawitacyjna:
  • brak stałej wymiany powietrza w pomieszczeniach w wyniku czego oddycha się powietrzem o wysokiej zawartości dwutlenku węgla
  • wietrząc tracimy energię cieplną
  • brak filtracji powietrza
  • brak możliwości regulacji ilości wpuszczanego do domu powietrza
  • nie ma możliwości wyposażenia grawitacji w żadne energooszczędne rozwiązanie
  • brak kosztów podczas eksploatacji, brak obsługi
Rekuperacja:
  • efektywna wymiana zużytego powietrza na świeże o niskiej zawartości CO2
  • wymieniając powietrze na świeże odzyskujemy energię, co oznacza duże oszczędności na ogrzewaniu
  • filtracja powietrza nawiewanego z kurzu, pyłków, insektów i innych zanieczyszczeń oraz możliwość wyposażenia rekuperacji w zaawansowane filtrowanie (likwidacja wirusów, bakterii)
  • możliwość sterowania ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza
  • można wyposażyć system w gruntowy wymiennik ciepła odzyskujący energię z gruntu (zimną dogrzewać/ latem chłodzić)
  • pobór prądu przez rekuperator (~0,80zł/dziennie) + wymiana filtrów
  • wietrząc w zimie utrzymujemy wysoki komfort temperaturowy

Pompy ciepła powietrzne

Który rodzaj pompy ciepła wybrać? Monoblok czy split?
Powietrzna pompa ciepła split i monoblok opiera swoje działanie na czerpaniu energii cieplnej z powietrza. W ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny rozwój pomp ciepła, za pomocą których zapewnia się ogrzewanie zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Zamiana energii cieplnej zawartej w powietrzu na energię grzewczą budynku następuje w kilku etapach. Powietrze zasysane przez wentylator z otoczenia jest transportowane do parownika. Oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu i jest wyprowadzane na zewnątrz.
Czynnik chłodniczy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia łatwo odparowuje i jest kierowany do sprężarki. Sprężenie gazu powoduje gwałtowny skok temperatury od ok. 3-8°C do 80-85°C. Gorący gaz jest następnie tłoczony do wymiennika ciepła, gdzie schłodzony skrapla się, rozpręża i wraca do parownika. Zasadniczo pompy monoblokowe są w całości produkowane i montowane w fabryce. Montuje się je zwykle na zewnątrz budynków, chociaż dostępne są też modele do zabudowy wewnętrznej. Każda pompa ciepła składa się m.in. z następujących elementów: wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz. W pompie typu monoblok wszystkie te elementy zamknięte są w jednym urządzeniu. Całość połączeń instalacji wewnątrz pompy zawierających gaz chłodniczy wykonywana jest również w czasie procesu produkcji, co oznacza, że w jego trakcie układ termodynamiczny zostaje napełniony gazem chłodniczym, następnie szczelnie zamknięty i przetestowany w sposób niezwykle skrupulatny na szczelność.

Wentylacja grawitacyjna działa wtedy, kiedy stolarka okienna/ drzwiowa jest rozszczelniona (np. nawiewniki w oknach). Świeże powietrze wchodzi przez nieszczelność, zaś wychodzi kanałami wentylacyjnymi w łazienkach/ kuchni. W momencie zakupu szczelnych okien, drzwi, w domu jest duszno. Nieświeże powietrze z dużą ilością CO2 i zapachami generującymi się w domu nie ma ujścia. Czasami w pomieszczeniach z kratkami wentylacyjnymi, tworzy się podciśnienie, co powoduje nawiew powietrza. Wtedy wentylacja działa nieprawidłowo, w odwrotnym kierunku. Pomieszczenia takie jak łazienki, zimą stają się chłodne. Zjawisko wpływa na dyskomfort korzystania z tych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne związane z rekuperacją można zniwelować poprzez rezygnację z budowy kominów wentylacyjnych oraz zakupując część okien typu fix.

Monoblok:

  • w konstrukcji monoblok elementy składowe są połączone w całość. Wszystkie ważne elementy znajdują się w jednym urządzeniu (jednostce zewnętrznej). To upraszcza jej instalację
  • w przypadku bardzo długich doprowadzeń i ekstremalnych warunków pogodowych istnieje określone niebezpieczeństwo zamarznięcia przewodów
  • instalacja jest stosunkowo prosta i tańsza niż split
  • nie jest wymagana regularna kontrola obiegu czynnika chłodniczego
Za najważniejszą wadę tego urządzenia można uznać ryzyko zamarzania. Jednostki zewn. typu monobloki są często nieco większe niż w systemie split. Monobloki uzupełnione czynnikiem R29 tzw. propanowe, z uwagi wypełnienie czynnikiem łatwopalnym, mają obwarowania prawne nakazujące ich montaż w odpowiednich odległościach m.in. od okien i otworów wentylacyjnych, co wymusza na osobie montującej wydłużenie zasilania i powrotu instalacji do urządzenia, co generuje, nawet przy najlepszej izolacji starty ciepła oraz zwiększa ryzyko zamarznięcia części instalacji przy braku zasilania elektrycznego. Na rynku monterów są zwolennicy uzupełniania instalacji roztworem glikolowym. Osobiście jestem przeciwnikiem tej metody, z uwagi na właściwości glikolu, które niszczą uszczelki i działają destrukcyjnie na niektóre elementy instalacji (często widoczne konsekwencje dopiero po kilku latach).

Split:

Do najważniejszych cech urządzeń typu split należą elastyczność montażu elementów, które można rozmieszczać według potrzeb. Wadą jest konieczność regularnej kontroli obiegu czynnika chłodniczego przez wykwalifikowanego fachowca.

  • zazwyczaj wymiary modułu zewnętrznego w porównaniu z konstrukcją monoblokową są mniejsze
  • brak zagrożenia zamarzaniem
  • Zazwyczaj mniejszy spadek mocy maksymalnej sprężarki wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz